Rüzgar sörfünde bir dünya markası haline gelen başarılı sporcumuz Lena Erdil, Portekiz’de sona eren 2018 PWA Dünya Rüzgar Şampiyonası’nda elde ettiği sonuçla adını Dünya ikinciliğine yazdırdı.

Ama yazık ki bu başarılı sporcumuz dünya sularında bugüne dek elde ettiği başarılara rağmen sponsordan yana dertli görünüyor.

Ülkemizi dünyanın farklı coğrafyalarında 2012 yılından bu yana temsil eden ve Profesyonel Rüzgar Sörfü Birliği (PWA) tarafından düzenlenen şampiyonalarda pek çok başarılı sonuca uzanan Lena Erdil, derecelerine bir Dünya ikinciliği daha ekledi.

2018 PWA Dünya Rüzgar Sörfü Şampiyonası’nın Kore, Japonya ve Portekiz ayaklarında iki ikincilik ve bir üçüncülükle genelde üçüncü olan Erdil, topladığı puanlarla PWA genel sıralamasında Kadınlar Slalom kategorisinde Dünya ikinciliğine yükseldi.

Lena Erdil, Portekiz’de yapılan üçüncü etabın ardından topladığı puanlarla genel sıralamada Kadınlar Slalom kategorisinde Delphine Cousin Questel (FRA) ve Sarah-Quita Offringa’nın (ARU) ardından üçüncülük derecesi ile podyuma çıktı.

Japonya ve Kore’de ikincilik, Portekiz’de de üçüncülük kürsüsüne çıkan Erdil, bu sonuçla 2018 PWA World Cup ikincisi oldu.

2018 PWA Dünya Rüzgar Şampiyonası’nda Erdil’in sağlık sponsorluğunu Okan Üniversitesi Hastanesi üstlendi. Red Bull’un sponsorluğu ise devam ediyor. Ancak Erdil yine de sponsor desteğinden yana pek mutlu değil.

Profesyonel Rüzgar Sörfü Birliği’nde yer alan sporcuların yanında oldukça mütevazı bir bütçe ile mücadelesini sürdürdüğünü ifade eden Erdil, bir yandan zirvedeki yerini korumaya çalışırken, bir yandan da güçlü bir sponsor arayışında olduğunu belirtiyor.

PWA 2018 Dünya Kupası Kadınlar Slalom dalında derece sıralaması şöyle:

1. Delphine Cousin Questel (FRA)
2. Sarah-Quita Offringa (ARU)
3. Lena Erdil (TUR)
4. Marion Mortefon (FRA)
5. Maëlle Guilbaud (FRA)

2018 PWA DÜNYA KUPASI SIRALAMASI

1. Delphine Cousin Questel (FRA) 30.600 puan
2. Lena Erdil (TUR) 30.200 puan
3. Marion Mortefon (FRA) 29.800 puan

Sporcumuzun geçmişine baktığımızda da gurur verici derecelere rastlıyoruz.

2012’de Slalom’da Dünya üçüncülüğü, IFCA Slalom’da Dünya Şampiyonluğu elde eden Lena Erdil, 2014’te Indoor Windsurfing World Cup’ta Kadınlar’da birincilik, Genel’de ikincilik kazandı.

2015’te Kore Ulsan’da Slalom Genel’de ikincilik, Alaçatı Noumea Dream Cup’ta üçüncülük derecelerine uzandı. 2016’da Ulsan’da PWA World Cup’ta birinci, 2017’de ikinci oldu. 2018 serisinde ise iki ikincilik ve bir üçüncülükle genel sıralamada Dünya üçüncülüğüne adını yazdırdı.

Kaynak: TurkSail

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here