Denizciliğin kalbi Kuşadası’nda atacak

0
348

KUŞADASI (Aydın)- Kuşadası ilçesinde ilk kez düzenlenecek Boat Show, tekne ve su sporlarının yanı sıra deniz ürünlerinden oluşan lezzet şovlarına da ev sahipliği yapacak.

Kuşadası’nda 25-29 Ekim tarihleri arasında Ege Yat, Yelken Teknolojileri, 2. El Tekne ve Su Sporları Fuarı Boat Show düzenlenecek. GL Platform tarafından, Kuşadası Belediyesi, Setur Kuşadası Marina işbirliğinde düzenlenecek fuarla ilgili Kuşadası Double Tree By Hilton’da tanıtım toplantısı yapıldı. CHP’li Kuşadası Belediye Başkanı Özer Kayalı, turizmde yaşanan daralmanın tüm sektörü etkilediğine dikkat çekerek Ortadaoğu, Polonya ve Birleşik Krallık’ta yapılan lobi çalışmaları sonucunda özellikle Almanya ve İngiltere’den rezervasyon sayılarında artış yaşandığını ifade etti. Kayalı, “Türkiye’de turizmin ilk başladığı yerin Kuşadası olması nedeniyle amiral gemisi olmamızın gerektirdiği sorumluluklarımızı yerine getiriyoruz. Düzenlenecek olan fuarımız, hem deniz hem kruvaziyer hem de yat ve tekne sektörüne ev sahipliği yapacak. Hedefimiz denizde de gücümüzü göstermek” dedi.

Kuşadası’nda turizm planlarında ortak akılla karar aldıklarını, Boat Show Ege için de tüm bileşenlerin güçbirliği yapacağına inandığını belirten Kayalı, “Marinamız bu fuar için tüm potansiyele sahip. Deniz demek bereket demek. Fuarımız tüm sektöre bereket getirecek” diye konuştu. Kuşadası’na gelen turistin dışarı çıkıp gezebileceği cazibe noktalarının sayısının her geçen gün arttığını, Güvercin Ada’daki Deniz Feneri Müzesi’nin de bunlardan biri olduğunu belirten Kayalı, Boat Show’un dünya klasmanındaki yerini alacağına inandığını söyledi.

DENİZ ALTINDA KEŞİF

GL Platform Genel Müdürü Gül Ceylan, fuar kapsamında 29 Ekim Cumhuriyet Kupası Yelken Yarışması, tekne tasarım ve maket tekne ile kürek yarışmaları, dalış eğitimleri, kadın dalgıçların su altı güzelliklerini keşfi, su sporları şovlarının yanısıra denizde teknelerle ‘sevgi çemberi’nin oluşturulacağını söyledi. Ceylan, “En çok ilgi çekenlerden biri de deniz mahsulleri şovu olacak. Kuşadası Profesyonel Aşçılar Derneği işbirliğinde deniz mahsulleri tadım şovları düzenlenecek ayrıca sektörün duayenlerinden denizcilikle ilgili bilinmeyenlere yönelik seminerler de mavi sulara gönül verenlerin yol haritası olacak” dedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here