Paranın icadıyla gerçek anlamda denizciliği ilk başlatan ve bu mesleği savaşmak için değil, ticareti geliştirmek için yapan Fenikeliler olmuştur.
Günümüze kadar geliştirilen en yaygın ve olası teoriye göre insan türü bir şekilde Afrikadan çıkmış ve bütün dünyaya yayılmıştır. İlk insanlar ana besin kaynakları olan otları, tohumları ve hayvanları doğadan topluyorlardı ve yaşamlarını bunları yiyerek ve üreterek sürdürüyorlardı. Bu ilk insanların geçici kamp yaptıkları yerler vardı ve yiyecek bulmak amacıyla sürekli hareket halindeydiler. Dolayısıyla yerleşik bir düzenleri yoktu. Ne zaman ki insanlar yerleşik düzene geçtiler, tarım ve hayvancılığı geliştirip çeşitliliğini arttırdılar. Bunun yanında madenciliği ve balıkçılığı geliştirdiler. Bu gelişmelerin ardından üretim ihtiyacı karşılayıp ihtiyaç fazlası olmaya başladı, o zaman ticaret keşfedildi. Fakat o zamanlar ki alış veriş takas yoluyla oluyordu. Daha sonraları para icat edildi ve ticaret daha da gelişmiş oldu.

Gerçek anlamda denizciliği ilk başlatan ve bu mesleği savaşmak için değil, ticareti geliştirmek için yapan Fenikeliler olmuştur. Fenikelilerden önce insanlar ağaç parçalarının suda yüzdüğünü görebiliyorlardı ve suya düştüklerinde bunlara tutunup suyun yüzeyinde kalabileceklerini biliyorlardı. Muhtemelen bu bildiklerinden yola çıkarak; ağaçlardan, sazlardan ve samanlardan ilk salları yapmaya başladılar. Bugün bildiğimiz kadarıyla ilk tekneleri yapan Mısırlılardır. Bu yaptıkları tekneleri Nil nehrinde ulaşım için kullanıyorlardı, hatta daha sonraları bu teknelere kare biçiminde yelkenler takarak yelkenli tekneleride icat eden Mısırlılardır. Buradan denizciliğinde ilk Mısırlılar tarafından icat edildiği anlaşılabilir fakat daha öncede anlattığımız gibi uzak yol denizciliğini ve deniz ticaretini Fenikeliler geliştirmiş, dolayısıyla ilk denizci toplum onlar olmuştur.

Fenikelilerde denizcilik o kadar gelişmiş ve önemli bir hal almıştır ki, ilk olarak armatör diyebileceğimiz insanlar buradan çıkmış ve bunlar Fenike’nin en güçlü aileleri haline gelip Fenike ye hüküm eder hale gelmişledir. Fenikelilerin tarih sahnesinden silinmesinden sonra Fenikelilerle çok yoğun ticaret ilişkisi içerisinde olan Yunan medeniyeti doğmuştur. Ardından devamı olarak söz edebileceğimiz Roma imparatorluğu ve Bizans doğmuştur. Bu uygarlıklar yaklaşık 2000 yıl boyunca Akdeniz kıyılarına hüküm sürmüşlerdir ve teknolojinin gelişmesiyle birlikte onlarda gemilerini ve denizciliklerini geliştirmişlerdir. Türkler ise gemi yapımını İtalyanlardan ve Bizans dan öğrenmiş ama muhtemelen gemi yapımında Türk ustaları kullanmışlardır. Bu gemileri de etkin oldukları süreler içerisinde Akdeniz’e hükmetmek için kullanmışlardır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here