İlk mega yolcu gemisi, Norveç (Wikimedia Commons)
Bugün bildiğimiz yolculuklar gerçekten sadece yaklaşık 60 yaşındadır, ancak gelenek, yolcuların Atlantik’i geçen posta gemilerinde seyahat rezervasyonu yapmaya başladıkları yüz yıldan sonra geri dönmektedir.

Bu kargo gemileri isimlerini hala hatırladığımız büyük okyanus astarlarına dönüştü: Lusitania, Titanic, Queen Mary. Şimdi, kruvaziyer gemileri, denizdeki en yeni, en iyi, en büyük ve en heyecan verici gemilere sahip olmak için her zaman yarışıyorlar, onlardan daha fazla değilse, gemideki deneyimin de aynı derecede önemli olduğu, yüzen yüzen tatil yerlerine dönüşüyorlar.

10. 1840: İlk Transatlantik Yolculuk
Cunard, buharlı gemilerde Atlantik üzerinden posta taşımaya başladığında, şirket yeni bir endüstriye başladığını bilmiyordu. İngiltere’den New York’a geçişler için sıralanan yolcu sayısı, teknelerin kendileri de muhteşemdi, çünkü önceki gemilere göre daha hızlıydı. Müşterilere ödeme yapanların, mürettebattan daha fazla yaratık konforu beklediği görüldü. Tabii ki, tesis içi olanaklar, taze süt sağlamak için bir ineğin eklenmesi de dahil, bir revizyona girdi.

9. 1900: İlk Yolcu Gemisi
İlk özel yolcu gemisi 1900’de yelken açtı, ancak kısa ömürlü bir deneydi. Kaiser Wilhelm II’nin kızı olarak adlandırılan Almanya’nın HAPAG hattından Prinzessin Victoria Luise, Batı Hint Adaları’nı ve Akdeniz’i gezdi. Prinzessin aslında bir gemi değildi, ancak 120 birinci sınıf kabinler, bir kütüphane ve karanlık oda ile büyük bir yat. 407 metreden daha fazla bir mesafede, Kaiser’in kendi yatından da çok daha uzun sürdü, tahriş olmasına rağmen. Tekne maalesef 1906’da karaya oturdu.


8. 1912: İlk Ultra Luxe Okyanus Astarı
İlk üst düzey lüks gemi, 10 Nisan 1912’de bir gemi yüzme havuzu, alakart yemek, bir Parisli kafe ve Türk hamamı gibi yeni özellikleriyle ilk yolculuğunda yola çıktı. Hatlar arasındaki rekabet sertleşti ve White Star Line, Moritanya ve Lusitania gemilerinin en hızlı Atlantik geçişleri için rekorunu elinde bulunduran Cunard’a meydan okumaya çalıştı. Titanic ve kız kardeşi Olimpiyatları, bazı kabinlerindeki sıcak suların bile kullanılmasına rağmen, onları en azından birinci sınıfta olan büyüklükte ve cömert olanaklarla doldurdu. Tabii ki hepimiz bunun nasıl bittiğini biliyoruz.

7. 1958: Karayip Denizlerinde İlk Dalgalanma
Modern yolcu çağı, ilk yolcu uçağının New York’a giden Londra’dan başlayıp Transatlantik seyirciliğinin popülerliğinde keskin bir düşüşe neden olmasıyla doğdu. Hava yolculuğu sadece daha hızlı değil, aynı zamanda daha önce okyanus astarlarıyla ilişkili olan cazibe ve prestije de kapıldı. Şu anda bu passé gemileri kuru değildi. Karayip sularına yeni bir amaç bulmuşlar. Bu, günümüzde hala en popüler olan yeni bir seyir kategorisi açtı.

6. 1965: İlk Ekonomik Yolculuk
1960’lı yıllar, modern enerji santrali yolcu firmalarının ilkinin kurulmasını ve fiyatların rekabette aşağıya çekildiğini gördü. Prenses 1965’te doğdu ve California’dan aşağıya Meksika kıyı şeridinde ilerleyen Prenses Pat’taki ilk kısa, makul fiyatlı yolculukları sunuyor. Norwegian Cruise Line, 1966 yılında Sunward’ın Karayip Denizinde ilk seferlerini kazandı ve kısa sürede düşük maliyetli uçak bileti dahil paketler sunan ilk gemi şirketi oldu. Royal Caribbean Cruise Line, 1970 yılında Norveç’in 724 kişilik Song şarkısıyla tanıştı. Son olarak, Carnival 1972’de “Fun Ships” ini kurarak ve Cunard, Holland America ve Seabourn dahil olmak üzere neredeyse bir düzine diğer çizgiyi emerek hızla bir behem haline geldi. .

5. 1977: Küçük Ekrandaki İlk Büyük Gemiler
Kitschy, bugün göründüğü gibi, Aşk Teknesi, (daha önce sadece elitler için algılanan) seyir kavramını kitlelere ulaştırdı. İzleyiciler, günün en iyi yıldızlarının kurgusal yolcuları ve mürettebatıyla bir Princess yolculuğuna girdiği ve yolcu veli Julie ya da belki de Charo’ya koşma umuduyla kendi tatillerini ayırdıkları huzursuzlukları yedi. Seyir çılgınlığı 1984 yılında Carnival’ın televizyonda ilk görüntülenen Kathie Lee Gifford’un oynadığı “Ain’t We Got Fun” reklamlarıyla daha da güçlendi.

4. 1980: İlk Mega Gemi
80’ler, boyut savaşlarının ve yüzen tatil yerlerinin başlangıcıydı. 1980 yılında Norveç Cruise Lines ilk sübvansiyonu Norveç’i tanıttı. NCL, eski S.S. Fransa’yı satın aldı ve 801 milyon dolar harcayarak, yarışlarının büyüklüğünü yüzde 150 oranında ölçerek, 2.181 yolcu taşıyabildi ve rakip Vegas şovlarına eğlence sunabilecekti. 1988 yılında, Royal Caribbean Denizlerin Egemenliği, o zamanlar 2.350 yolcunun rekorunu kırma kapasitesine sahipti ve camdan asansörlerle artık çok katlı, çok katlı atriyumla donatılmış ilk gemiydi. “Dünyanın en büyük yolcu gemisi” başlığı, şirketten bugüne kadar şirketten geçmeye devam etti.

3. 1996: Özel Ada ile İlk Cruise Hattı
Disney Cruise Line, küçük Bahamalı Gorda Cay adasını satın aldı ve Castaway Cay’ı yeniden elden geçirdi, bir yıldan fazla bir süre plajları genişletti ve hattın mega gemileri için yeterince büyük bir iskele kurdu. O zamandan beri sürekli olarak güncelleniyorlar ve 2010 yazında yeni bir su kaydırağı platformu, genişletilmiş bir vatoz habitatı ve 20 yeni plaj kabusu olacak. Ve tabi ki, bu Disney, Karayip Korsanları filminin gemisi açık denizde demirlemiş. Holland America, Princess, Norwegian ve Royal Caribbean’ın hepsi de takım elbise izledi ve Bahamalar’daki kendi özel adalarını yakaladı. Kraliyet Karayipler aslında Hispaniola sahilinde ikinci bir ada olan Labadee’ye sahiptir.


2. 1999: İlk Buz Pateni Pisti
Royal Caribbean, Denizlerin 3.114 yolcu Voyager’ı üzerindeki ilk gemi buz pateni pistini başlattı ve olanaklar savaşına katıldı. Yolcu gemileri, sörf simülatörleri ve karmaşık su kaydırakları gibi, daha fazla ve daha çirkin eğlence araçlarıyla birbirleriyle birebir devam ediyor. 2003 yılında, Kraliyet Karayipleri kaya tırmanış duvarları ekleyen ilk oldu. 2006 yılında NCL, Norveç Seddi’nde bowling yolları kurdu. 2008 yılında Celebrity, Solstice’de 15,00 metrekarelik çim alan ilk kez birinciydi. 2009 yılının sonlarında başlatılan Royal Caribbean’s Seas of the Seas, 5.400 yolcu kapasiteli en büyük gemi oldu ve bir fermuar hattı, açık hava kafeleriyle dolu bir park, Coney-Island’dan ilham alan ilk boardwalk’taki ilk onboard kürsüsü ve performanslar sunuyor. Broadway gösterisi Hairspray.

1. 2010: Geleceğe İlk Bakış … ve Geçmiş
Bu ilkler için bir yıl daha olacak. Dokuz hat yeni gemileri başlatıyor (hepsi durgunluktan önce sipariş edildi). NCL, tek kişilik takviyeli ek ücret ödemeden tek başına seyahat eden insanlar için ilk stüdyo kabinlerini sunacak olan Epic’i geride bırakıyor. Gemi ayrıca Epic Plunge (7 katlı tüplü su kaydırağı), 20 restoran ve buzdan yapılmış bir Ice Bar’a da sahip olacak. Seabourn, dünyanın en büyük yelkenli gemisi Sea Cloud Hussar’ı piyasaya sürecek. Cunard Kraliçesi Elizabeth, 1920’lerin büyük eski yolcu gemilerinin Art Deco dekorunu 1940’lara geri getirecek. Prenses de, büyük yolcu hatlarının nostaljisine dönüyor ve Bon Voyage partileri sunuyor. Geminin kalkışından dört saat önce, yolcular bir tur ve öğle yemeği için gemide arkadaş ve aile getirebilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here