Deniz Kaplumbağaları İçin Çevre Temizliği Seferberliği

0
225

Mersin’in Erdemli ilçesinde bulunan Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Deniz Bilimleri Enstitüsü’nde, deniz kaplumbağalarının yuvalarının bulunduğu sahil, Avrupa Gönüllü Hizmeti Projesi kapsamında yabancı öğrenciler tarafından temizlendi.

Akdeniz 3. Göz Eğitim ve Gençlik Derneği’nin Avrupa Birliği Ulusal Ajans tarafından kabul gören Avrupa Gönüllü Hizmeti Projesi kapsamında deniz kaplumbağalarının yuvalarının bulunduğu sahilde, temizlik çalışması yapıldı.

Gelen talepler üzerine katılımcılara teorik ve pratik eğitimler verdiklerini belirten ODTÜ Deniz Bilimleri Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Ahmet Kıdeyş, “Avrupa’dan gelen 10 öğrenciye çevre konusunda eğitim verildi. Sahilimizde bulunan kaplumbağa yuvalarının bulunduğu sahada da personelimizin desteğiyle temizleme çalışması yaptık” dedi.

Çevreye gelişigüzel atılan plastiklerin deniz canlılarına büyük zarar verdiğini ifade eden Kıdeyş, “Biz özellikle plastik konusunda hassas olunmasını istiyoruz. Enstitümüzde yapılan otopsi incelemelerinde, kaplumbağaların sindirim sisteminde plastik parçalarına rastlıyoruz. Çevreye kesinlikle plastik atılmamalı. Doğaya atılan plastikler bir şekilde denize ulaşıyor ve buradan da kaplumbağalar başta olmak üzere bütün canlılara zarar veriyor” diye konuştu.

Projeyle ilgili bilgiler aktaran Akdeniz 3. Göz Eğitim ve Gençlik Derneği Başkanı Seyhan Akdoğan da, İtalya, Fransa, Macaristan, Bulgaristan ve Slovakya’dan gelen öğrencilerle proje kapsamında Mersin’de çevre bilinci oluşturulması amacıyla çalışmalar yaptıklarını belirtti.

Akdoğan, “2009 yılında başlatılan projeyle bugüne kadar 200 kişiyi Türkiye’ye getirdik. Amacımız ve sloganımız olan “Temizlemek değil temiz tutmak ve kirletmemek” anlamında bunu vurgulamaya çalışıyoruz. Dernek olarak çocuklarımıza çevre bilinci ve çevre duyarlılığı aşılamayı hedefliyoruz. Öğrenci arkadaşlarımız bizimle birlikte bu projeye katkı sunuyorlar” şeklinde konuştu.

Projeye Almanya’dan katıldığını dile getiren Deniz Ekolojisi Uzmanı Leona Schulze ise, bütün dünyada deniz temizliği konusuna hassasiyetle yaklaşılması gerektiğini söyledi. – MERSİN

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here