Dünya ‘Plastik Gezegen’ olma yolunda ilerliyor

0
310

Uyarlanabilir özelliği ve dayanıklılığı ile plastik harika bir malzeme. Ancak genel olarak kullanılan plastiklerin hiçbiri biyolojik çözünürlüğe sahip değil. Kullan-at malzemeler nedeniyle okyanuslarda oluşan çöp adaları uzmanları tedirgin ediyor. Şu ana kadar üretilen plastik miktarının 8.3 milyar ton olduğu hesaplandı. Artık plastiği hayatımızdan çıkarmanın yöntemleri aranıyor.

BBC Bilim Muhabiri Jonathan Amos, yaşadığımız gezegen için artık “ciddi bir tehdit” olarak görülen plastikler üzerine bir yazı kaleme aldı.

Buna göre, ABD’li bilim insanları, yaklaşık 65 yıl önce hayatımıza giren ve şimdiye kadar üretilen plastik miktarını 8.3 milyar ton olarak hesapladılar. Bu da 25 bin adet Empire State binası ya da bir milyar fil ağırlığına eşit bir rakam. 8.3 milyar tonun yarısı ise son 13 yılda üretildi.

En büyük sorun ise özellikle kısa bir zaman dilimi içinde kullanılıp atılan ambalaj malzemeleri ve pet şişeler.

Bu gibi ürünler, toplam üretimin yüzde 70’inden fazlasını oluşturan çöp yığınları arasında yer alıyor. Çöp imha merkezlerine gönderilenlerin yanı sıra büyük bir bölümü de okyanuslar başta olmak üzere çevreye dağılıyor.

Atık plastik malzemelerin sadece yüzde 9’unun geri dönüşüme sokulduğu belirtiliyor.

Araştırmacılardan Roland Geyer BBC’ye yaptığı açıklamada, “Hızla ‘Plastik Gezegeni’ olmaya doğru ilerliyoruz ve eğer bu tarz bir dünyada yaşamak istemiyorsak bazı malzemeleri, özellikle plastiği nasıl kullandığımızı yeniden düşünmek zorundayız” dedi.

PLASTİĞİ HAYATIMIZDAN ÇIKARMANIN 7 BASİT YOLU

Ürküten bu rakamların ardından, plastiği hayatımızdan nasıl çıkaracağımızın yöntemleri araştırılıyor.

İngiltere’de Çevre Bakanlığı’nın 2.5 milyon adet plastik bardak siparişi vermesi üzerine başlayan tartışmalar üzerine konuyu gündemine taşıyan Huffington Post, çevreyi korumak adına uzmanların plastik kullanımından kaçınmamız için önerdiği pratik yolları 7 başlık altında topladı.

1) PLASTİK ŞİŞE KULLANMAYIN

Dünya genelinde her bir dakikada bir milyon plastik şişenin kullanıldığı tahmin ediliyor. 2021’e kadar bu rakamın yüzde 20 daha artacağı hesaplanıyor. Çevre örgütü Greenpeace, tüketicilere plastik şişe yerine yeniden kullanılabilen cam şişeleri öneriyor.

2) KAHVE KUPASI KULLANIN

Greenpeace verilerine göre İngiltere’de yılda 2.5 milyar kağıt kahve bardağı kullanılıyor ve bunların sadece 400’de biri geri dönüştürülüyor. Buna ek olarak bardaklara plastik kapaklar eşlik ediyor.

3) PLASTİK KAŞIK ÇATAL KULLANMAKTAN KAÇININ

Genellikle yıkama derdi olmadığı için öğle yemeklerinde ya da kamp alanlarında plastik kaşık ve çatallar kullanılıyor. Bunun yerine doğayı kirletmemek için bir takım metal çatal ve bıçak bulundurabilirsiniz.

4) ORGANİK PAMUKLU PEDLER KULLANIN

Kadın, sağlık ve çevre konularında çalışmalar yürüten Women’s Environmental Network adlı örgüte göre kadınlar yaşamları boyunca, adet dönemlerinde 11 bin ped ve tampon kullanıyor.

Bazıları yüzde 90’a kadar plastik içeren bu ürünler her yıl yüz binlerce ton atık oluşturuyor. Uzmanlar bunların yerine yıkanıp yeniden kullanılabilen regl kapları ya da organik pamuktan yapılmış pedlerin tercih edilebileceğini söylüyor.

5) PLASTİK POŞET KULLANMAYIN

Dünya genelinde her yıl 5 trilyon adet plastik poşet kullanıldığı tahmin ediliyor. Plastik poşetlerin doğada kaybolması 500 yıla kadar çıkabiliyor.

İngiltere’de 2015’te süpermarketlerde poşetler paralı oldu. Bu uygulamayla poşet kullanımı yüzde 83 azaldı. Alışverişte sepet, bez çanta, file ya da kesekağıdı kullanılması öneriliyor.

6) PİPET KULLANMAYIN

Sadece ABD’de yılda 175 milyar plastik pipet kullanılıp, çöpe atılıyor. Çevre örgütleri restoranlarda pipetlerin yasaklanması için kampanya yürütüyor.

7) MİKRO BONCUKLU ÜRÜNLER TÜKETMEYİN

Greenpeace’e göre, okyanuslarda yılda 12.7 milyon ton plastik atık birikiyor. Bunda birçok günlük kozmetik ve temizlik ürününde kullanılan ve mikro boncuk adı verilen minik plastik parçacıkların rolü büyük.

Bazı ülkeler, mikro boncuk kullanımını kısmen ya da tamamen yasaklıyor. Bazı büyük kozmetik şirketleri artık ürünlerinde mikro boncuk kullanmama taahhüdünde bulunuyor.

Kaynak: BBC

TEILEN
Önceki İçerik
Sonraki İçerikTürkiye’den çekilmeyeceğiz

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here