Yüksel Yıldırım: Limanlara yapılan yatırımlar Türkiye’ye güç veriyor

0
258

Yıldırım Holding İcra Kurulu Başkanı Yüksel Yıldırım, yurt dışındaki limanlara yapılan yatırımın Türkiye’ye hem ekonomik hem de politik olarak güç verdiğini söyledi.
Capital ve Ekonomist dergileri tarafından bu yıl 7’ncisi düzenlenen ‘Uludağ Ekonomi Zirvesi’nde konuşan Yıldırım Holding İcra Kurulu Başkanı Yüksel Yıldırım, yurt dışındaki limanlara yapılan yatırımın Türkiye’ye hem ekonomik hem de politik olarak güç verdiğini söyledi.

Uludağ Ekonomi Zirvesi’ne katılan Yüksel Yıldırım, döviz kurlarında görülen artışın herkesi etkilediğini dile getirerek, “İthalat yaptığımız ürünlerde negatif, ihracat yaptığımız ürünlerde ise pozitif etkileniyoruz. Ticaretimiz yurt içi ve yurt dışı pazarda dolarize olmuş durumda. Ağırlığımız daha fazla ihracatta olduğu için limanlarda dolar üzerinden servis verdiğimiz için dolar kurunun yükselmesi bizi pozitif etkiliyor. Liman satın almalarında finansman yapıyorsunuz. Bunun bir kısmını özkaynaklardan bir kısmını da banka finansmanı kullanıyoruz.” şeklinde konuştu.

Yıldırım konuşmasına şöyle sürdürdü; “Liman alımlarının esas kazancı sadece finans değil, bu global bir güç. Her ülkenin giriş veya çıkış noktaları limanlar. İki sene önce portekizin en büyük limancılık firmasını satın aldığımızda yedi tane limanı bir anda aldık. Bu sayede Portekiz’in limanlarının kontrolünü kazandık, bu bir güç. Bu hem politik olarak hem de ekonomik olarak Türkiye’ye güç veriyor.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here