Cengiz Kaptanoğlu: İçimiz umut dolu olarak “Vira Bismillah” diyoruz.

0
221

İMEAK Deniz Ticaret Odası Meclis Başkanı Cengiz Kaptanoğlu: Her yıl 1 Temmuz’da Denizcilik Bayramını tutlarken içini sevinç kapladığını belirterek “Bir bayram gününün sevinci ve mutluluğu içerisinde, her günden daha yüksek sesle içimiz umut dolu olarak “Vira Bismillah” diyoruz” şeklinde açıklama yaptı. Kaptanoğlu’nin “Devletimizin yeniden yapılanmasında denizcilik sektörümüzün öncelikli bir sektör olarak teşvik sistemimizin içerisindeki özgün yerini muhafaza edeceğine inanıyoruz” dediği açıklaması şöyle:

Denizcilik Bayramımızı Kutlarken
Her yıl 1 Temmuz’da içimizi sevinç kaplar.
Türk denizcileri olarak bayramımızı kutlarız.
İsteriz ki Türkiye bir deniz ülkesi olsun, Türk milleti de denizci bir millet.
Böylece bayramımız tüm ülkenin coşkuyla kutladığı bir büyük şölen olsun.
Aslında bu yolda az mesafe de alınmadı.
Büyük önder Atatürk’ün emriyle 1 Temmuz 1926 tarihinde çıkartılan Kabotaj kanunu ile kendi karasularımızda deniz ticareti TC vatandaşı olmayan yabancılar tarafından yapılıyordu. Bu günden itibaren Türk vatandaşı olan işadamları ve Türk bayraklı gemilerle deniz ticareti yapılmaya başlamıştır ve Böylece Türk Denizciliğinin önündeki en büyük engel kaldırılmıştır.
Türkiye Cumhuriyetinin gelmiş geçmiş tüm hükümetleri ve özellikle 60’lı yıllardan sonraki hükümetler denizciliğe günün imkanları içerisinde önem vererek denizciliğimizin gelişmesine katkıda bulunmuşlardır.
Ancak, özellikle son yıllardaki, koster filosunun yenilmesi, limancılığın geliştirilmesi, tersane sayılarının artırılması ve alanlarının tahsis sürelerinin 49 yıla çıkartılması gibi etkin denizcilik politikalarıyla, denizciliğimizi olması gereken yere taşımada epey mesafe aldığımızı da biliyoruz.
Burada denizci bir babanın oğlu olan Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’la bizzat denizci olan Başbakanımız Binali Yıldırım’ın en büyük şansımız olduğunu unutmamalıyız.

Elbette daha yapılacak çok işimiz vardır.

Ancak bu yıl bayramımızı kutlarken, içimin anlatılmaz bir sevinç ve umutla dolu olduğunu itiraf etmeliyim.
Türkiye Cumhuriyeti aziz milletimizin hür iradesi ile yeni ve parlak bir döneme girmiştir.Devletimizin yeniden yapılanmasında denizcilik sektörümüzün öncelikli bir sektör olarak teşvik sistemimizin içerisindeki özgün yerini muhafaza edeceğine inanıyoruz.
Yine bu yeni dönemde, Deniz Ticaret Odamızın, devletimizin Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi için yeniden yapılanmasında, sektörümüzün en iyi bir biçimde yer bulması anlamında elinden geleni yapacağından eminim.
Deniz Ticareti, filosuyla, gemi inşası ile deniz turizmi, marinacılığı, yat turizmi, günübirlik turizm, deniz sporları, limancılık, kafes ve açık deniz balıkçılığı gibi katma değeri, döviz girişi ve istihdamı yüksek çalışma alanlarımızla ülkemizin dün olduğu gibi, bugününe ve yarınına olan katkılarımızın katlanarak artacağını hep birlikte göreceğiz
Bir bayram gününün sevinci ve mutluluğu içerisinde, her günden daha yüksek sesle içimiz umut dolu olarak “Vira Bismillah” diyoruz.

Saygılarımızla,

Cengiz Kaptanoğlu

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here