Royal Caribbean Cruises’ın Başkanı ve CEO’su Richard Fain, geçen yılki yüzde 17’lik bir artışla tam yıllık rekor düzeltilmiş kazançlarını 8,70 ila 8,90 dolara çıkaracaklarını belirterek, şirketin ikinci çeyrek kazançlarını 2019 hakkında daha iyimser olduğunu söylüyor.

Fain, maliyetler kontrol alt02ındayken gelirlerin artmaya devam ettiğini söyledi. “İşler iyi ve iyi olmaya devam edecek” diye ekledi, “döviz kurundaki sert rüzgarlara ve yüksek yakıt fiyatlarına rağmen”.

CFO’nun kıdemli başkan yardımcısı Jason Liberty’e göre, şirketin markaları 2019’da, 2018’de olduğu gibi hem de daha yüksek bir fiyattan ve daha önce çoktan fiyatlandırılmıştı.

Liberty ayrıca, Royal Caribbean’in Asya Pasifik’te güçlü bir yer edinmeye devam ettiğini ve Çin’in 2018 dengesi için “iyi” olarak kabul edilen ve 2019’a giren beklentileri aştığını belirtti.

Liberty, “Pazarda (Çin) çok güçlü varlıklarımız var ve gelecek yıl Deniz Spektrumuyla daha da güçlü olacağız” diye ekledi. “Dağıtımımızı çeşitlendirmeyi ve kıyı gezileri gibi ek ürünler satmayı başardık. Ayrıca bölgedeki limanları ve destinasyonları geliştirmeye odaklandık; Çinlileri, Tokyo gibi kayan limanlara daha uzun yolculuklar yapmaya başladık; ve uçmak yolculukları geliştirdik. ”

Liberty’ye göre, Karayipler de güçlü ve beklentileri doğrultusunda rezervasyonu. Fain, geçen yılın kasırga mevsiminin şimdiye dek en kötüsü olduğunu ve bunun tekrarlanmasını beklemeyeceğini ekledi. Tüketici duyarlılığı üzerinde bir etkisi oldu ve geçen sonbahardaki rezervasyonlar fırtına sırasında ve sonrasında düştü. Hızlı bir şekilde iyileşmesine rağmen, tüketicilerin başka bir fırtına mevsimi ve varış yerlerinin durumu konusunda endişelenmesi ile kalıcı bir etkisi oldu. Fain, toparlanmanın daha uzun sürdüğünü, ancak etkinin şimdi büyük ölçüde tükendiğini söyledi.

Royal Caribbean’ın Silversea’ya çoğunluk hissesi edindiğini kısaca anlatan Fain, markayı şirkete entegre etmeye yönelik çalışmaların başladığını söyledi. Silversea’nın sonuçları üç aylık bir gecikmeyle bildirilecek.

Fain, yeni ürünler arasında, önümüzdeki yıl sonuna kadar tüm gemilerde olacak olan ve sürtünmesiz Varış programı olarak adlandırılan dijital bir platform olan Excalibur’a dikkat çekti.

Ayrıca filonun IMO’nun 2020’de yürürlüğe giren 0,5 kükürt başlığına uygunluğuna değinerek, gemilerin yüzde 30’unun düşük kükürtlü yakıtla çalıştığını ve diğer gemilerin temizleyici kullanacağını (LNG yakıtlı yeni inşalar hariç) kullandığını belirtti.

Ayrıca, şirket Miami’deki yeni bir gezi terminaline ek olarak CoCoCay’de yeni bir su parkına yatırım yaptı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here