Yılport, Mississippi Gulfport Limanı’na yatırım yapıyor

0
291

Yılport Holding, Mississippi Gulfport Limanı Yetkilileri ile yaptığı kira sözleşmesi kapsamında Gulfport Limanı’nı işletmeyi planlıyor. Bu anlaşmayla beraber ilk kez bir türk liman işletmecisi ABD pazarında yer alacak.

Türkiye’nin ve dünyanın en önemli liman işletmecilerinden biri olan Yılport Holding, Mississippi Limanı Yetkilileri ile yaptığı kira sözleşmesi kapsamında Mississippi Gulfport Limanı’nı işletmeyi planlıyor. Bu anlaşmayla ilk kez bir türk liman işletmecisi ABD pazarında yer alacak.

Malta, Ekvator, Peru ve Norveç’te yaptığı önemli yatırımlardan sonra Yılportrotasını ABD’ye çevirdi. v Holding, ABD’nin Mississippi Eyaleti’ndeki Mississippi Gulfport Limanı’nın modernizasyonu için liman yetkilileriyle masaya oturdu. Bu anlaşmaya göre, Yılport Holding limanın, vinç, depolama alanı ve tesis gibi önemli ekipman ihtiyaçlarını karşılayarak limanı işletmeyi taahhüt ediyor. Yıldırım Holding ile birlikte Gulf Port’a 1 milyar doların üzerinde yatırım gerçekleştirilecek. Mississippi Eyaleti, limanın restorasyon projesine yaklaşık 570 milyon dolar değerinde yatırım yapacaklarını açıkladı. Yıldırım Holding’in bağlı kuruluşu olan YILPORT Holding bu anlaşmayı sağlarsa ilk kez bir türk liman işletmecisi ABD piyasasında yer almış olacak.

Yılport Holding CEO’su Robert Yüksel Yıldırım, bu anlaşma ile limanın bölgedeki en rekabetçi limanlardan biri olmasını sağlayacağını ve Yılport’unda ticaret potansiyelini artıracağını hedeflediklerini belirtti.

Mississippi Gulfport Limanı CEO’su Jonathan Daniels, ‘Yılport Holding ile yaptığımız görüşmeler boyunca, Mississippi Gulfport Limanı’nın altyapıya önemli yatırımlar yapacağını düşünüyorum. Her iki şirkette bu anlaşma ile küresel kapsama alanını artırabilecek. Merkezi konumumuz, Yılport‘a uluslararası ticaret şeritlerini genişleterek ticaret hacmini artırmasına izin verecek’ diye konuştu.

Fransa merkezli CMA CGM Group’ta yüzde 24’lük hissesi bulunan Yıldırım Holding şu anda Pensilvanya’da ferroalaşımları üretimi ve arıtma tesisini işletiyor. 2016 yılının Ağustos Ayında Ekvator’daki Puerto Bolivar Limanı’nın geliştirilmesi ve modernize edilmesi için 750 milyon dolar değerinde yatırım yapmıştı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here