2023 planında Galata, Ataköy, Zeytinburnu Kruvaziyer Limanı var

0
565

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın ‘Türkiye Turizm Stratejisi 2023 hedefinde İstanbul için de yeni limanlar yer alıyor. Buna göre, Galata Kruvaziyer Limanı, Ataköy Kruvaziyer Limanı ve Zeytinburnu Kruvaziyer Limanı İstanbul için plana alındı.

Deniz temelli turizm kategorisi içinde yer alan, liman ziyaretleri, limana yakın yerlerde ziyaret ve alışverişlerden oluşan aktiviteleri kapsayan kruvaziyer turizmi günümüz turizm sektöründe son yıllarda yıldızı oldukça parlayan bir turizm çeşidi olarak ön plana çıkıyor.

Kruvaziyer turistlerinin en çok tercih ettiği rota olan Karayipler/Bahamalar’ı Türkiye’nin de içinde bulunduğu Akdeniz ülkeleri takip ediyor. Akdeniz ülkeleri arasında İspanya, İtalya ve Yunanistan’ın ardından Türkiye 4’üncü sırada yer alıyor. 2013 yılında dünyada kruvaziyer turisti sayısı 20.9 milyon kişiye ulaşırken Türkiye için bu sayı % 11’lik payla 2.2 milyon kişiye ulaşıyor.

İstanbul, 2013 yılında 689.417 kruvaziyer turistini ağırladı. Bu sayı, Türkiye’ye gelen toplam kruvaziyer turisti sayısının yaklaşık 1/3’üne tekabül ediyor.

Dünyada yaşanan Terör tehdidi yüzünden yolcu sayısının azalması, bazı gemi şirketlerinin İstanbul’u rotalarından çıkarmaları nedeniyle yeni sezonda eski günlere dönülüp dönülmeyeceği, cevabını bahar aylarında bulacak. Havadan görüntülediğimiz Karaköy limanı ise bugünlerde havuzlu ultra lüks dev gemilerin yerine, uçuşan martılara kalmış durumda.
Dünya çapında yaklaşık 14 milyon kişinin seyahat ettiği lüks gemilerle yapılan Kruvaziyer turizmi, geçtiğimiz yıllarda bazı büyük şirketlerin İstanbul’u ana liman etmeleriyle hızlı bir yükselişe geçmişti.

Ancak Dünya’da yaşanan terör tehditleri yüzünden yolcu sayılarının azalması, bazı büyük kruvaziyer gemi şirketlerinin İstanbul’u rotalarından çıkarmaları olumsuz etkisi göstermeye başladı. Türkiye’nin en önemli kruvaziyer limanlarından biri olan İstanbul, Karaköy limanı da yaşanan kış aylarının da etkisiyle bu gelişmelerden payını aldı.

Geçtiğimiz yıllarda birbiri ardına onlarca zengin turistin dev yolcu gemileriyle geldiği Karaköy limanında büyük bir hareketlilik yaşanıyordu. Ultra lüks gemilerle gelen turistler özellikle Kapalıçarşı ve Taksim esnafı için büyük gelir

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here