Hırvatistan’ın turistik limanı Split yetkilileri “Şu anki rezervasyonlara göre, 2019’a kadar gemi ve yolcu sayısında önemli bir artış bekliyoruz,” dedi. Kalkınma ve pazar araştırması direktörü Joško Berket-Bakota, Split Liman İdaresi.

Bu yıl Hırvat limanı, 280 gemiyi planlamakta olup, ilk seferle 2002 yılında başlayan ilk seyir çağrısı ile başlamıştır. 2018 yılı trafiği, geçen yıl 234 geminin arandığında oldukça yüksektir.

Berket-Bakota, “Limanın altyapısını sürekli geliştiriyor ve gemilere ve yolculara kaliteli hizmet veriyoruz” dedi.

Üç yıldan uzun süreli rezervasyonlar yapan Berket-Bakota, Split’in Akdeniz’de olağanüstü bir coğrafi konumda yer aldığını söyledi.

Seyir yolcuları için öne çıkan olaylardan dördüncü yüzyılın başında Roma İmparatoru Diocletianus için inşa edilen Diocletianus Sarayı. Limandan sadece 20 kilometre uzaklıktaki ortaçağ kenti Trogir’in yanı sıra antik bir şehir olan Salona ve Roma’nın Dalmaçya eyaletinin başkenti de var. Her ikisi de aynı günde görülebilir ve her ikisi de UNESCO Dünya Mirası siteleridir.

Liman otoritesi, 2017 yılında tamamlanmış olan yolcu rıhtımlarının genişletilmesi ve yenilenmesi ile altyapıyı iyileştirmekle meşgul. Güncellenen profil, sırasıyla 270 metre ve 320 metreye kadar gemileri yanaşabilirken, daha büyük bir operasyon alanı sunarken, Berket-Bakota dedi.

Sıradaki liman, çevre yönetim sistemini daha da geliştirmek için EcoPort düzenlemelerini uygulamayı ve yerel toplumu teşvik etmeyi planlıyor.

Gözler önümüzdeki beş yıl içinde 400.000 yıllık yolcu gemisinde.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here