Kruvaziyer turizminde Türkiye’de gözle görülür bir büyüme var

0
236

Costa Cruises Türkiye İş Gelistirme Müdürü Saltuk Kocabaş ile Costa Cruise’ın Akdeniz, Hindistan, Afrika., Orta Doğu ile Yeni Pazarlar Satış ve Pazarlama Başkanı Alessandro Bottaro

Geçtiğimiz aylarda İstanbul’a gelen Costa Pacifica gemisi, düzenlenen bir toplantıyla basına tanıtıldı. Toplantıda Costa Cruises’ın Akdeniz, Hindistan, Afrika, Orta Doğu ile Yeni Pazarlar Satış ve Pazarlama Başkanı Alessandro Bottaro soruları yanıtladı.

TÜRKIYE PAZARıNDA OLMAKTAN MEMNUN MUSUNUZ?
Cruise sektöründe 60 seneyi aşkın bir süredir faaliyet gösteren bir şirketiz. Türkiye ofisimizi iki seneye yakın bir süre önce açtık. Costa, Türkiye pazarında yaklaşık 11 yılı aşkın bir süredir hizmet veriyordu. Türkiye pazarına verdiğimiz önem ve Türk yolcularımız için özel olarak verdiğimiz hizmetlerle bunu Türk kahvesi,Türk rakısı, Türk hostesler, gazeteler gibi- biraz daha pekiştirmeye çalışıyoruz. Bu yıl için beklentimiz, Türkiye’deki muhtelif olaylardan dolayı biraz etkilendi fakat genel olarak sonuçlardan memnunuz. Euro’nun birden artması, yapılan seçimler ve politik sıkıntılardan dolayı bir gerileme yaşandı ancak genel olarak beklentilerimiz karşılandı.

 BAŞKA PLANLARıNıZ VE YATıRıMLARıNıZ OLACAK Mı?
Şu anda yakın vadede yapılacak yatırımlardan biri Costa Classica gemimizin renovasyon bütçesiyle yenilenmesi olacak. Gemi birkaç işlemden geçecek. İleriye yönelik paylaşacağımız bir takım haberlerimiz de olacak.
Dünyada ve Türkiye’de kruvaziyer turizminin ilerleyişini nasıl görüyorsunuz? Gelecekte nasıl bir yönde ilerleyeceği konusunda öngörünüz nedir?
Dünya genelinde cruise oldukça hızlı büyüyen bir sektör. Biz Costa olarak özelikle Akdeniz Bölgesi’nde yoğun bir hizmet vermekteyiz. Ve bu hizmetlerimizi yeni destinasyonlarla arttırmaya başlıyoruz. Sadece İtalya’dan Savona, Roma’dan Civi- ta-Vecchia, Trieste Venedik’ten kalkan gemilerimiz var. Bu programlar daha da artmaya devam edecek. Her geçen gün büyük bir hızla büyümeye devam eden bir sektörün içerisindeyiz.
Dünya genelinde uzak doğu pazarı hatta Türkiye’de de gözle görülür bir büyüme var. Dolayısıyla bu global pazar da hepimizin beklentilerinin üzerinde büyümeye devam edecek. Açıkçası bu sektörü parlak pazar olarak görüyorum.

NEOCLASSICA GEMINIZ IÇIN ANA LIMAN OLARAK İSTANBUL’U SEÇTINIZ. NEDEN?
İstanbul sadece Türkiye’de değil dünya genelinde de tercih edilen ve satılan bir destinasyon. Dünya genelinde İstanbul, Çin’den tutun Amerika’ya kadar, Avrupa’nın muhtelif ülkelerinde toplam 88 bin acente tarafından satılan ve çok rağbet gören bir pazar. Bu sebeple Türkiye’ye böyle bir liman uygulaması yapmayı düşündük.
Düzenlenen tanıtım toplantısına Costa Cruise’ın Akdeniz, Hindistan, Afrika., Orta Doğu ile Yeni Pazarlar Satış ve Pazarlama Başkanı Alessandro Bottaro, Costa Cruises Türkiye İş Gelistirme Müdürü Saltuk Kocabaş ve Türkiye Satış Yöneticisi Gülru Erkan katılım gösterdi.
Düzenlenen tanıtım toplantısına Costa Cruise’ın Akdeniz, Hindistan, Afrika., Orta Doğu ile Yeni Pazarlar Satış ve Pazarlama Başkanı Alessandro Bottaro, Costa Cruises Türkiye İş Gelistirme Müdürü Saltuk Kocabaş ve Türkiye Satış Yöneticisi Gülru Erkan katılım gösterdi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here