Kruvaziyer turizminde kayıp yüzde 92’ye çıktı

0
191

Türkiye’ye gelen turist sayısı ocak ayı itibariyle art arda 18. kez gerileyerek rekor kırarken, turizmdeki kriz en ağır etkisini kruvaziyerde gösterdi. Türkiye’de son 15 yılda çok önemli atak yapan kruvaziyer turizmi yüzde 67 düzeyindeki düşüşle ağır darbe aldı. Neredeyse tamamen rota dışı kalan İstanbul’a gemi uğramaz oldu.

CHP’li Budak, Ocak 2017 turizm verilerini değerlendirdi: Lafla turizm gemisi yürümüyor
Dünya’dan Selenay Yağcı’nın haberine göre, Deniz Ticareti Genel Müdürlüğü-Planlama ve İstatistik Dairesi Başkanlığı verileri, kruvaziyer turizminin deyim yerindeyse dibe vurduğunu gözler önüne serdi.

TÜRKİYE ROTALARDAN ÇIKARILDI

Birçok uluslararası cruise şirketi, 800’den fazla gemi rotalarından Türkiye’yi çıkardı. İstanbul’a ise neredeyse artık gemi gelmiyor. 2015’te uğrayan gemi sayısı 345 iken 2016 yılında 56’ya düştü. Gelen yolcu sayısı ise 600 binden 44 bine geriledi. Kayıp oranı yüzde 92 seviyesinde.Yabancı turist sayısı ocakta yüzde 9.8 azaldı, Rus turist sayısı yüzde 81.5 arttı
Deniz Ticareti Genel Müdürlüğü-Planlama ve İstatistik Dairesi Başkanlığı verileri 2003’te yaklaşık 600 bin yolcu ile başlayan kruvaziyer turizminin 2013’te 2 milyon yolcuyu aştığını gösteriyor. Ancak 2014’te ters rüzgar başladı. Yolcu sayısı 1 milyon 790 bine düştü. 2015’te 1 milyon 889 bin oldu. 2016’da ise kruvaziyer gemilerle gelen, giden ve transit yolcu sayısı 2015’e göre yüzde 67 azalarak 628 bin 33’e geriledi. Limanlara uğrayan gemi sayısı da yüzde 59 azalarak 590 gemiye geriledi.
İSTANBUL’DA LİMAN KALMADI

Kuşadası güvenlik sebebiyle turizm rotasından çıkarıldı
Türkiye’de en çok uğranan limanlar İzmir, İstanbul ve Kuşadası. Bu limanlar arasında en çok etkilenen, İzmir ve İstanbul oldu. Kuşadası’na gelen yolcu sayısı yüzde 38 düştü, gemi sayısı da yüzde 46 azaldı. İzmir’e gelen yolcu sayısı yüzde 88, gemi sayısı da yüzde 78 düştü. İstanbul’a ise gelen yolcu sayısı yüzde 92 düşerek 43 bin 543’e gerilerken, gemi sayısı da yüzde 83 düşerek 56 oldu.
Salı Pazarı’ndaki inşaatın limanı kapatmasının da etkisiyle İstanbul kruvaziyer turizminden neredeyse tamamen çıktı. İstanbul’un bu sektördeki potansiyelini kullanabilmesi için acilen limana ihtiyacı var. TÜRSAB, Yenikapı miting alanının bulunduğu yerin yüzer liman yapılmasını gündeme getirmişti. Karaköy limanının kapalı oluşu ve yeni liman olmayışı İstanbul’un rotalara girmesini engelliyor.

YÜZER LİMAN TALEBİ DEVAM EDİYOR

İki yılda 10 milyon yabancı turist kaybeden turizmci 2017’den umutlu
Ulusoy, şu anda kruvaziyer gemi sayısında yaşanan düşüşe rağmen toparlanma durumunda liman sorunu yaşanmaması adına yüzer liman talebinin devam ettiğini belirtiyor.
KUŞADASI DA BÜYÜK GEMİLERİN ROTASINDAN ÇIKIYOR

Geçen yıl 800’den fazla geminin rotasından Türkiye’yi çıkardığı ve sonraki planlanan rotalarına Türkiye’yi almadığı belirtiliyor. Bu yıl Kuşadası da sırayla büyük gemilerin rotasından çıkıyor.

İKİ NEDEN: GALATAPORT VE ARTAN GÜVENLİK KAYGISI

Turizmcilerden Erdoğan’a 9 maddelik talep mektubu
Carnival Corporation bünyesindeki üç şirketin ardından ABD merkezli dünyanın ikinci büyük cruise şirketi Royal Caribbean, Kuşadası’na 2017 yaz sezonu programındaki tüm seferlerini iptal etti. İptal eden şirketler arasında Princess Cruises, Cunard Line, Aida, Norwegian Cruise Line, Regent Seven Seas, Oceania Cruises, Costa, Holland America Line ve MSC Cruises gibi firmalar da bulunuyor.
Turizmcilere göre düşüşün iki nedeni var: İlki yapımı süren Karaköy Salıpazarı limanının da kapanmasına neden olan ‘Galataport’ projesi diğeri ise artan güvenlik kaygısı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here