KEMİAD (Kemer Turizmci ve İş Adamları Derneği) Başkanı Özgür Kurga  1 Temmuz Denizcilik ve Kabotaj Bayramı’nı kutlayarak, üç tarafı denizlerle çevrili olan ülkemizin sahip olduğu denizlerden daha çok yararlanmamız gerektiğini söyledi.

Özgür Kurga, 1 Temmuz 1926’da yürürlüğe giren Kabotaj Kanunu ile kendi kara sularında egemenlik ve bağımsızlığını ilan eden ülkemizin, 1 Temmuz tarihini “Denizcilik ve Kabotaj Bayramı” olarak kutladığını hatırlatarak, “Kurtuluş Savaşı’ndan sonra denizlerdeki hakimiyetimiz, bu yasanın yürürlüğe girmesiyle yabancı devletlerin denizlerimizdeki ticarette hakimiyetleri son bulmuştur. Denizcilik ve Kabotaj Bayramı’nı kutluyor, başta bölgemiz olmak üzere bütün denizcilerimize başarılar ve kolaylıklar diliyorum” dedi.

Deniz ve Kemer bir bütündür!

Özgür Kurga, Turizm cenneti Kemer’in 1980’li yıllarda turizm ile tanıştığına dikkat çekerken, doğal güzelliklerinin yanı sıra temiz denizi, birbirinden ilginç dalış noktaları ile de dikkat çektiğini söyledi. Turizmin gelişmesi ile birlikte ticari anlamda denizciliğin bölge halkına büyük katkı sağladığına da dikkat çeken Kurga, “1980’den önce küçük bir balıkçı kasabası olan Kemerimizde turizm ile birlikte ticari yatçılığında gelişmesi de hızlı olmuştur. İlk turizm yatırımlarından biri olan Kemer Marina’nın bölgemize yapılmış olması ile birlikte özellikle yabacı yatçılar Kemerimizi tercih etmekte ve bunun yanında çok sayıda denizcimizde yüzlerce yat gerek günübirlik gerekse de haftalık turlar ile bölgemize gelen turistlere hizmet etmektedirler. Kemerimiz denizin temizliği yanı sıra, çok sayıda dalış noktası ile de tüm dünyadan gelen misafirlerin tercihi olmaktadır” dedi.

Deniz turizmine hizmet edecek bir denizcilik fakültesinin Kemer’de açılıyor olmasını oldukça önemsiyoruz!

Denizciliğe gereken önem ve önceliği vermek, denizin nimetlerinden yararlanmak ve bu alanda rekabet gücünü yükseltmenin önemli olduğunu da dikkat çeken Özgür Kurga, bu yıl eğitime başlayacak olan Akdeniz Üniversitesi Kemer Denizcilik Fakültesi‘nin bölge açısından önemine dikkat çekti. Kemer ve Denizciliğin bir arada anılması, denizcilerin yetişmesi adına bu Fakültenin Kemer’de açılıyor olmasının önemine de değinen Özgür Kurga, “Deniz turizmine hizmet edecek bir denizcilik fakültesinin Kemer’de açılıyor olmasını oldukça önemsiyoruz” diye konuştu.

Kabotaj nedir?

Kabotaj, bir devletin bir limanından alınan yük ve yolcuların, aynı devletin diğer bir limanına deniz yoluyla nakledilmesi anlamına geliyor. Denizlerde ticâret serbestisi genel bir kâide olmakla birlikte, yurtiçi deniz nakliyâtı yapmak genellikle o ülkenin vatandaşlarına hasredilmiş bir hak. Buna da kabotaj hakkı denilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here