Cruise sektörünün parlayan yıldızı “YG Turizm”

0
216

Cruise denince akla muhteşem güzellikteki büyük gemiler, içerisinde eğlencenin ve aktivitenin her daim yaşandığı, zamanın 7/24 durmadan aktığı, her sabah farklı bir limanda güne merhaba denilen bir yüzen otel geliyor. Cruise seyahatine çıkan biri kolay kolay vazgeçmiyor bundan, her zaman tatil planlarına dahil ediyor cruise’ları… Çünkü keyif ve konfor işidir cruise seyahati. Turizm sektöründe çalışmanın en güzel yanı ise denizle içi içe olmaktır belki de…
İşini severek yapan, bu mesleğe gönül veren ve sektörde adından başarıyla söz ettiren YG Turizm şirketinin kurucusu Yücel Gökgöz’ü taşıyoruz satırlarımıza… Turizm sektöründeki 14 yıllık bilgi birikimini, tecrübesini ve enerjisini artık kendi şirketine kanalize etmeye karar vererek 2015 şubat ayında YG Turizm’i faaliyete geçiriyor. Cruise sektöründe tanınan ve sevilen birisi olan Gökgöz, kısa zamanda bu başarısını üç ödülle taçlandırıyor. “Bu işi yapacağıma inanıyorum” diyen Gökgöz, bakın neler anlatmış bizlere….

“Güven ve memnuniyete dayalı bir işletme anlayışımız var’’

Faaliyetlerine geçtiğimiz yıl şubat ayında başlayan YG Turizm’in ardında 14 yıllık bir tecrübe yatıyor. Kaliteli hizmet anlayışını şiar edinen şirketin amacı, butik olmak, yani büyürken müşterilerine birebir hizmet sunma prensibinden vazgeçmeden ilerlemek yer alıyor. Etkili bir müşteri portföyü ve güvenilir bir ekiple yola çıktıklarını ifade eden Yücel Gökgöz, “Bu yolda adımlarımızı atarken müşterilerimiz ve onların referansları bizim için çok daha önemliydi. Önceliğimiz ikili ilişkilerimizi iyi tutarak, bizi tercih edenlerin hem memnun kalmalarını hem de güvenliklerini sağlamak olacaktır” diyor.

“Referansımız müşteri memnuniyetidir”

Cruise turizminin güven ilişkilerine dayalı olduğunu belirten Gökgöz, sözlerini şöyle sürdürüyor: “Çalışanlarımız ve müşterilerimiz arasında bir güven ilişkisi bulunuyor. Müşteri portföyümüzün büyümesinde etkili olan, bizi tercih eden müşterilerimizin referanslarıdır. Memnun kalan müşteri bu memnuniyetini çevresine yansıtarak aslında bir nevi bizim tanıtımımızı yapmış oluyor.”

Cruise sektöründe tanınan bir isim olan Yücel Gökgöz, şirketi YG Turizm’in isminin ortaya çıkışına ilişkin şu bilgileri aktarıyor: “Bugüne kadar iletişimde olduğum müşterilerimin çoğu nerede çalıştığımı bilmeden beni arayarak tatil planlarını yapmamı isterlerdi. Bunun farkına vardığımda YG Turizmi kurmaya karar verdim. Şirket kurulduktan sonra ise insanlar arasında “Bizim Yücel’in şirketi” duygusu oluşmaya başladı.”

YG Turizm, “En İyi Grup Satışı Yapan Acente” ve “En İyi Girişimci” ödülüne sahip

İki yılını doldurmadan başarılarını üç ödülle taçlandırdıklarını ifade eden Yücel Gökgöz, “MSC Cruises ve Costa Cruises Gemi Turu satışlarımızdan dolayı iki kere “ 2015 ve 2016 yılları En İyi Girişimci” ödülünü aldık. Ancak en önemli üçüncü ödülümüz ise “ 2016 En İyi Grup Satışı Yapan Acente” ödülü oldu” diyor.

Cruise turlarının tercih edilmesinde en büyük sebebin, gemi içerisinde eğlence ve dinlenmeye yönelik alternatiflerin çok olmasından kaynaklandığını söyleyen Gökgöz, “Cruise turlarının yanı sıra nehir turlarında da grup ve münferit satışlarımızda artış yaşandı. Nehir turları daha fazla dinlenme imkanı sağladığı için tercih edilmeye başlandı. Rusya ile yaşanan kriz nedeniyle Volga Nehri tur satışlarımız bu durumdan etkilendi fakat kısa zamanda bunun düzeleceğine inanıyoruz” açıklamasında bulundu.

“Küba ve Karayip turlarımız revaçta”

Uzun turlarda ön plana çıkan ve en çok tercih edilen Küba ve Karayip destinasyonlarının olduğunu söyleyen Gökgöz, “Çok uzak destinasyonları düşünenler için şu anda revaçta olan MSC Cruises’ın Küba ve Karayip turlarını öneriyoruz. Aynı zamanda Uzakdoğu , Güney Amerika ve Alaska Bölgesi görülmesi gereken yerler bakımından önerdiğimiz destinasyonlardır. Kısa turlarda son yıllarda Kuzey ülkeleri de çok fazla tercih ediliyor. Bu destinasyonların başında Norveç Fiyortları ve Baltık başkentleri geliyor. Tabi diğer yandan oturmuş olan Yunan Adaları ve Akdeniz turları yolcularımız var. Bu turlarımız her sene tercih edilmekle birlikte satışları da her geçen yıl artıyor. Cruise konseptini ilk deneyecek olan müşterilerimize genellikle Akdeniz turlarımızı öneriyoruz” diyor.

“En iyi hizmeti sunmak için enerjimizi işimize kanalize ediyoruz”

Cruise ve nehir turlarının yanı sıra talebe göre kara turları da düzenlediklerini söyleyen Gökgöz, “ Bu turlar arasında ağırlıklı olarak Malta, Amerika, Uzakdogu, Tunus, Fas ve Orta Avrupa satışlarımız oluyor. Münferit müşterilerimizden gelen talepleri de değerlendiriyoruz. Kısa mesafedeki yerleri görmek isteyen müşterilerimiz için paket hizmetlerimiz oluyor. Bu paketin içerisinde uçaklarını, otellerini ve rehberlerini organize ediyoruz. Bir anlamda VİP hizmet sunuyoruz. Biz de bunu en iyi şekilde sunmak için tüm enerjimizi işimize kanalize ediyoruz.

“Olumsuzluklara rağmen mücadeleyi bırakmıyoruz”

Türkiye’de son 10 yıldır cruise turizminin çok hızlı bir ivme yakaladığını ancak son yıllarda ülkenin içinde bulunduğu durum nedeniyle bu ivmenin düştüğüne dikkat çeken Gökgöz, “Son yıllarda cruise gemileri yaşanan olaylardan dolayı rotalarından Türkiye’yi çıkardı. Bu gerçek anlamda cruise sektörünün kan kaybetmesine yol açtı. Ancak tüm olumsuzluklara rağmen biz mücadeleyi bırakmıyor ve daha çok çalışarak hizmetlerimizi sürdürüyoruz” ifadelerine yer verdi.

Ülkede yaşanan olayların ekonomiyi etkilediğini ve bununla birlikte insanların tercihlerinin de değiştiğini belirten Gökgöz, yurtdışına seyahat edenlerin daha uygun ve daha uzun süreli turları tercih ettiğine dikkat çekiyor.

“Tatillerin devlet güvencesi altında yapılabileceğine ilişkin bir bilgilendirme yapılmalı”

Yurtdışındaki fuarlara katılım konusunda devletten destek beklediklerini belirten Gökgöz, “Yurtdışındaki fuarlara ve etkinliklere devlet kademesinde bir katılımın sağlanması ve ülkemizin güvenli bir yer olduğunu, herhangi bir sorun yaşanmadan tatillerin devlet güvencesi altında yapılabileceğine ilişkin bir bilgilendirme yapılmasını bekleriz. Bu konuda atılacak her adım ülkemizin turizminin gelişmesi ve cruise şirketlerinin tekrar Türkiye’yi rotalarına almasını sağlayabilir. Bu sayede hem iç turizm hem de cruise turlarının canlanacağını düşünüyoruz. Diğer yandan çözüm için yol haritasını biz turizmciler de belirleyip devlete sunabiliriz. Cruise turları ülkemize çok fazla döviz girdisi sağlıyor. Bunun devlet nezdinde farkına varılması ve buna göre yol alınması temennimizdir. Umuyorum ki 2017 ülkemiz ve Türkiye turizmi adına çok daha iyi bir yıl olur” diyerek sözlerini noktalıyor.

Yücel Gökgöz Hakkında:

Turizm alanındaki lisans eğitiminin ardından, 14 yıllık iş hayatında 3 ayrı şirkette Yönetici olarak çalışan Gökgöz, uzun yılar içerisinde bulunduğu turizm sektöründeki tecrübelerini kendi şirketine aktarma kararı alarak, 2015 yılının şubat ayında YG Turizmi hayata geçiriyor. Diğer yandan Gökgöz’ün hala yürütmekte olduğu Türkiye Seyahat Acentaları Birliği bünyesinde, İhtisas Komitesi ve Kruvaziyer Komitesinde görevi devam ediyor.

Çilem Kocamış/7DENİZ

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here