Cruvaziyer, seyahati yolculuktan yeni arkadaşlarla tanışmaya kadar her türlü nedenden dolayı keyiflidir. Ancak araştırmalar, aynı zamanda bir geziye çıkmanın sağlığınız için iyi olabileceğini de göstermiştir.

Cruises Lines Association (CLIA) ile, Avrupa nehir yolculukları için 2016’ya göre 2017’de yapılan İngiltere rezervasyonlarının sayısında yüzde 21’lik bir artış olduğunu bildiren turlar popülerlik kazanıyor.

Ancak, dünyayı keşfetme fikri sizi özendirmek için yeterli değilse, artık bir kruvaziyer gezintisinin sağlığınız için iyi olabileceğini ve hatta sizi daha akıllı bir hale getirdiğini ortaya çıkarmıştır.
Uluslararası Turizm Araştırmaları Dergisi’nde bu yıl yayınlanan Çin Üniversitesinin bir araştırması, yolculukların hayatınızın üç alanını geliştirebileceğini gösterdi: duygusal, düşünce ve ilişkisel. Çalışma, “Kısa vadede, seyir yolculuğunun mutluluğu esas olarak duygusal ve ilişkisel deneyimler yoluyla yaratılıyor” dedi.

“Seyir yolculuğunun uzun vadeli etkisi büyük ölçüde düşünme deneyiminden kaynaklanmaktadır.”

Egzotik destinasyonlar, heyecan verici uçak eğlencesi, çeşitli yiyecek ve içecekler ve spa terapileri sayesinde turlar toplam kaçış deneyimi sağlar.

İngiltere’de uzmanlar çalışmanın bulguları ile hemfikir. Central Lancashire Üniversitesi’nde turizmde kıdemli öğretim görevlisi Dr David Jarratt, “Yolcu gemileri, yeryüzündeki en yoğun nüfuslu bölgelerden bazılarıdır ve yolculuk başına binlerce konuk ağırlamak için tasarlanmıştır”.

“Tek bir yerde bir çok insanla paylaşılan etkinlikler ve yemekler yeni arkadaşlıklara yol açabilir ve tatiller genellikle sevdiklerinin bir araya geldiği bir zamandır, yolculuklar birlik ve birlik duygusu yaratabilir.”

Bir kruvazörün ve tatilcilerin normal hayatlarının tam karşıtı, böyle bir seyahat yönteminden elde edilen faydalara katkıda bulunuyor.


Jarratt, “Cruises da günlük yaşamdan çok uzaktır ve dikkat dağınıklığı ve sorumluluklarının eksikliği genellikle bir sağlık duygusuna yol açmaktadır” dedi.

“Açık hava manzaraları, temiz hava, kokusu ve sesi, çağdaş yaşamın baskılarından kaçmayı, ayrıca tefekkürü teşvik etmeyi ve bazıları için neredeyse“ ruhsal bir deneyime ”yol açıyor.”

Sağlık yararları bol olabilir – açık büfe overindulgence ile iyi çalışmalara karşı dikkatli olmamaya dikkat etmenize rağmen, Dr Jarratt uyardı.

“Doğal ortamlarla yeniden bağlantı kurmak bir dizi sağlık yararı sağlayabilir” dedi.

“Deniz, zihinsel yorgunluğu hafifletebilir ve tükenmiş enerjiyi yenileyebilir; ancak, yiyecek ve alkolün, kataza ve bu bayramların sunabileceği sorumluluklardan kaçmasına rağmen, refah üzerinde olumsuz etkilere yol açabileceğini unutmamak gerekir.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here